Markizy tarasowe a wiatr
Markizy tarasowe a wiatr
Markizy chronią przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, dając przyjemny cień. To również doskonały sposób na ochronę przed opadami atmosferycznymi. Umożliwiają one wypoczynek, przebywanie na tarasie również w trakcie wiosenno-letnich deszczów.
Czym są markizy tarasowe?
Markizy tarasowe w odróżnieniu od balkonowych pozwalają na zadaszenie dużych powierzchni. Decydując się na zakup markizy tarasowej, trzeba ją dobrać odpowiednio do wymiarów powierzchni, którą zamierzamy zacieniować. Maksymalna długość markizy, zwana wyciągiem powinna być o 0,5 metra krótsza niż długość tarasu. W przypadku aranżacji miejsca wypoczynku na tarasie z zastosowaniem markiz dobrze jest zostawić część tarasu odsłoniętą. Dzięki temu będziemy mogli wybierać między kąpielami słonecznymi a komfortowym wypoczynkiem w cieniu. Nim zakupimy markizy, należy dobrać nie tylko ich rozmiar, ale również rozwiązania konstrukcyjne zadaszenia.
Markizy tarasowe a wiatr
Przed zerwaniem przez wiatr markizę chroni specjalna konstrukcja, składająca się m.in. z rury nawojowej, ramion i belki, przy pomocy której przytwierdza się ją do ściany czy krokwi budynku.
W miejscach szczególnie narażonych na silne podmuchy wiatru, na terenach odsłoniętych, zaleca się zakup markiz tarasowych z dodatkowymi wspornikami ramion. Rozwiązanie to umożliwia regulację konta nachylenia markizy. Ma to wpływ nie tylko na regulację nasłonecznienia, ale również odpowiednie ułożenie pokrycia względem kierunku wiatru. Należy podkreślić, że nie istnieje rozwiązanie, które daje 100% bezpieczeństwa ochrony przed wiatrem. Na rynku występuje 3 klasy poszyć, które zapewniają odpowiednią ochronę przed wiatrem określonej prędkości:
- klasa pierwsza: do 4 stopni w skali Beauforta, czyli 5,5-7,9 m/s. Jest to lekki wiatr, który delikatnie porusza gałęziami, zawiewa kurzem, suchymi liśćmi lub kawałkami papieru;
- klasa druga: do 5 stopni w skali Beauforta (8-10,7 m/s). Jest to wiatr wyraźnie poruszający gałęziami i kołyszący małymi drzewami;
- klasa trzecia: do 6 stopni w skali Beauforta (10,8-13,8 m/s). To wiatr, który porusza grubymi gałęziami i konarami drzew, zrywa kapelusze i wyrywa parasole.
Chcąc mieć pewność, że materiał w zakupionej markizie ma daną odporność na wiatr, produkt powinien być wyprodukowany zgodnie z normą PN-EN 13561.
Zakup wysokiej jakości markizy to gwarancja bezpiecznego użytkowania jej w niemal każdych warunkach. Solidna konstrukcja sprawia, że nawet szalejąca burza z porywistym wiatrem nie powinna być powodem do składania markizy. Jeśli jednak zamierzamy wyjechać na dłuższy czas, lepiej nie zostawiać markizy rozłożonej. W myśl zasady przezorny zawsze ubezpieczony odpowiednio postępując z naszą markizą, będziemy mogli się cieszyć jej niezawodnym działaniem długie lata.